Domy szkieletowe w technologii kanadyjskiej to domy, w których konstrukcję nośną stanowi lekki szkielet drewniany. Natomiast zewnętrzne czy wewnętrzne wykończenie takiego domu niczym nie będzie się różniło od domu tradycyjnego - murowanego. Jako elewację można zastosować: tynk, cegłę klinkierową, kamień, drewnianą szalówkę, siding pcv itd... Podobnie rzecz się ma z wykończeniem wnętrza.

W USA i Kanadzie, gdzie domy szkieletowe stanowią ponad 90% wszystkich budynków, stawia się w tej technologii nie tylko budynki jednorodzinne, piękne bajkowe wille, czy olbrzymie rezydencje gwiazd filmowych w Kalifornii, ale i budynki użyteczności publicznej, nawet do czterech kondygnacji.

TECHNOLOGIA SZKIELETOWA - KANADYJSKA

DOMY SZKIELETOWE - KANADYJSKIE

TECHNOLOGIA SZKIELETOWA

Trudno sobie to wyobrazić nam Polakom, przywykłym od wieków do murowanych, ciężkich, obronnych fortyfikacji, że można budować domy drewniane - szkieletowe. Musimy jednak zadać sobie pytanie: czy poza strategiczno - obronnymi zaletami naszych murowanych domów, istnieją jeszcze jakieś inne zalety przemawiające za ich wyborem w konfrontacji z technologią szkieletową? Trzeba przyznać, że nasza burzliwa historia odcisnęła na sposobie spostrzegania budownictwa swoje kulturowo - historyczne piętno, które nie liczyło się z ekonomią, ergonomią, energooszczędnością i jeszcze kilkoma dziwacznymi słowami zaczynającymi się na literę "e"... :-)

Pozostaje jednak ta nurtująca myśl: dlaczego Amerykanie, Kanadyjczycy, Skandynawowie , pomimo tego że są od nas bogatsi i bardziej zaawansowani technologicznie, wybrali budownictwo szkieletowe?

STARA "DOBRA" POLSKA MENTALNOŚĆ

PRZYKŁADY BUDOWNICTWA KANADYJSKIEGO

DOMY, REZYDENCJE, OSIEDLA, OLBRZYMIE WIELOPIĘTROWE BUDYNKI...WSZYSTKO NA DREWNIANYM SZKIELECIE.

Patrząc na to, co "oni" wyrabiają z tym drewnianym szkieletem, nam Polakom wdzięcznym Kazimierzowi Wielkiemu za pozostawienie Polski murowanej, przychodzi do głowy tylko jedna myśl: szaleństwo! Jak można z tych zapałek budować wielopiętrowe budynki?

A jednak, ponad 90% wszystkich budynków w USA i Kanadzie stanowią szkieletowe „kanadyjczyki".  Oglądając amerykańskie filmy ciągle podziwiamy piękno tych wszystkich domów i rezydencji, a tylko niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że za eleganckimi, bogatymi, kamiennymi elewacjami, skrywa się drewniany szkielet, który to wszystko podtrzymuje.

"KANADYJSKIE" REZYDENCJE GWIAZD

Na zdjęciu obok widać, w jaki sposób gwiazdy amerykańskiego show biznesu, mające do dyspozycji miliony dolarów, budują swoje zachwycające, olbrzymie domy. Mówiąc dokładnie chodzi tu o ponad 1800 metrową rezydencję Toma Bradyego gwiazdy NFL i jego żony super modelki Giseli Bundchen. Wybudowali ją metodą szkieletową obok posiadłości Arnolda Schwarzeneggera w Kalifornii. Oglądając ukończoną budowlę nigdy byśmy nie powiedzieli, że mamy do czynienia z  „kanadyjczykiem”…  może trochę w bogatszym wydaniu.

 

PAŁACE BUDOWANE METODĄ SZKIELETOWĄ

ANGIELSKI ZAMEK CZY KANADYJCZYK?

Na zdjęciu obok mamy idealną ilustrację tego, jak pozory mogą mylić. Patrząc na piękną kamienną elewację i wnętrze domu można by sądzić, że oglądamy ciężki angielski zamek wzniesiony z ciosanego kamienia. Tymczasem mamy do czynienia z ww. rezydencją gwiazd z Kalifornii, wzniesioną metodą szkieletową.

Elewacja i wnętrze zostało pokryte kamiennymi płytami, ale konstrukcją nośną całej budowli jest drewniany szkielet. Można by rzec "kamienny kanadyjczyk".

 

501 827 38

506 585 855

501 827 318

506 585 855

(22) 643 38 14

www.warskop.pl

[email protected]

02-777 Warszawa

ul. Strzeleckiego 2/18

Przedsiębiorstwo  Budowlane

Janusz Stokłosa

NIP: 5210321397

REGON: 012038594

 Statystyki

strony www robertkurkowski.com  888 999 620