TECHNOLOGIA SZKIELETOWA - KANADYJSKA

TECHNOLOGIA SZKIELETOWA

DOMY SZKIELETOWE - KANADYJSKIE

Domy szkieletowe w technologii kanadyjskiej to domy, w których konstrukcję nośną stanowi lekki szkielet drewniany. Natomiast zewnętrzne czy wewnętrzne wykończenie takiego domu niczym nie będzie się różniło od domu tradycyjnego - murowanego. Jako elewację można zastosować: tynk, cegłę klinkierową, kamień, drewnianą szalówkę, siding pcv itd... Podobnie rzecz się ma z wykończeniem wnętrza.

W USA i Kanadzie, gdzie domy szkieletowe stanowią ponad 90% wszystkich budynków, stawia się w tej technologii nie tylko budynki jednorodzinne, piękne bajkowe wille, czy olbrzymie rezydencje gwiazd filmowych w Kalifornii, ale i budynki użyteczności publicznej, nawet do czterech kondygnacji.

STARA "DOBRA" POLSKA MENTALNOŚĆ

Trudno sobie to wyobrazić nam Polakom, przywykłym od wieków do murowanych, ciężkich, obronnych fortyfikacji, że można budować domy drewniane - szkieletowe. Musimy jednak zadać sobie pytanie: czy poza strategiczno - obronnymi zaletami naszych murowanych domów, istnieją jeszcze jakieś inne zalety przemawiające za ich wyborem w konfrontacji z technologią szkieletową? Trzeba przyznać, że nasza burzliwa historia odcisnęła na sposobie spostrzegania budownictwa swoje kulturowo - historyczne piętno, które nie liczyło się z ekonomią, ergonomią, energooszczędnością i jeszcze kilkoma dziwacznymi słowami zaczynającymi się na literę "e"... :-)

Pozostaje jednak ta nurtująca myśl: dlaczego Amerykanie, Kanadyjczycy, Skandynawowie , pomimo tego że są od nas bogatsi i bardziej zaawansowani technologicznie, wybrali budownictwo szkieletowe?

PRZYKŁADY BUDOWNICTWA KANADYJSKIEGO

DOMY, REZYDENCJE, OSIEDLA, OLBRZYMIE WIELOPIĘTROWE BUDYNKI...WSZYSTKO NA DREWNIANYM SZKIELECIE.

Patrząc na to, co "oni" wyrabiają z tym drewnianym szkieletem, nam Polakom wdzięcznym Kazimierzowi Wielkiemu za pozostawienie Polski murowanej, przychodzi do głowy tylko jedna myśl: szaleństwo! Jak można z tych zapałek budować wielopiętrowe budynki?

A jednak, ponad 90% wszystkich budynków w USA i Kanadzie stanowią szkieletowe „kanadyjczyki".  Oglądając amerykańskie filmy ciągle podziwiamy piękno tych wszystkich domów i rezydencji, a tylko niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że za eleganckimi, bogatymi, kamiennymi elewacjami, skrywa się drewniany szkielet, który to wszystko podtrzymuje.

PAŁACE BUDOWANE METODĄ SZKIELETOWĄ

"KANADYJSKIE" REZYDENCJE GWIAZD

Na zdjęciu obok widać, w jaki sposób gwiazdy amerykańskiego show biznesu, mające do dyspozycji miliony dolarów, budują swoje zachwycające, olbrzymie domy. Mówiąc dokładnie chodzi tu o ponad 1800 metrową rezydencję Toma Bradyego gwiazdy NFL i jego żony super modelki Giseli Bundchen. Wybudowali ją metodą szkieletową obok posiadłości Arnolda Schwarzeneggera w Kalifornii. Oglądając ukończoną budowlę nigdy byśmy nie powiedzieli, że mamy do czynienia z  „kanadyjczykiem”…  może trochę w bogatszym wydaniu.

 

ANGIELSKI ZAMEK CZY KANADYJCZYK?

Na zdjęciu obok mamy idealną ilustrację tego, jak pozory mogą mylić. Patrząc na piękną kamienną elewację i wnętrze domu można by sądzić, że oglądamy ciężki angielski zamek wzniesiony z ciosanego kamienia. Tymczasem mamy do czynienia z ww. rezydencją gwiazd z Kalifornii, wzniesioną metodą szkieletową.

Elewacja i wnętrze zostało pokryte kamiennymi płytami, ale konstrukcją nośną całej budowli jest drewniany szkielet. Można by rzec "kamienny kanadyjczyk".

 

501 827 38

506 585 855

biuro@warskop.pl

501 827 318

506 585 855

(22) 643 38 14

www.warskop.pl

biuro@warskop.pl

02-777 Warszawa

ul. Strzeleckiego 2/18

Przedsiębiorstwo  Budowlane

Janusz Stokłosa

NIP: 5210321397

REGON: 012038594

 Statystyki

strony www robertkurkowski.com  888 999 620